Bankowość przyszłości – tu i teraz. 3 najważniejsze trendy w 2020
Szybkie płatności, bezpieczeństwo i personalizacja – tego mogą oczekiwać klienci od bankowości w 2020 roku. W jaki sposób systemy oparte na danych, chatboty, sztuczna inteligencja i blockchain będą zaspokajać potrzeby rynkowe? Poznaj 3 główne trendy, które zmienią bankowość w nadchodzących miesiącach!
Według Celent wydatki na technologię w bankowości wzrosną w nadchodzącym roku o 4,6%, przynosząc w efekcie zmiany w oferowanych usługach. W 2020 roku banki będą koncentrować się na klientach w jeszcze większym stopniu, zaspokajając ich potrzeby, poprawiając bezpieczeństwo i wykorzystując dane, w celu osiągnięcia szybkości i niezawodności. Co to oznacza w praktyce?
Klient w centrum
Bezproblemowa obsługa klienta i spójność w obrębie różnych kanałów to cele, z którymi może się utożsamić każda branża. Sektor bankowości intensywnie inwestuje w technologie i nowe modele biznesowe, aby sprostać potrzebom i oczekiwaniom klienta. Przykładem może być proces wprowadzania do bankomatów technologii komunikacji bliskiego zasięgu. Dodanie usług takich jak Apple Pay lub Google Pay to dopiero początek. Wkrótce będziemy doświadczać szerokiego stosowania kodów QR w płatnościach błyskawicznych za pośrednictwem chociażby mediów społecznościowych.
Banki zaoferują również spersonalizowaną obsługę klienta w czasie rzeczywistym za pomocą inteligentnych botów. Według Gartnera chatboty obsłużą ponad 85% interakcji z klientami w 2020 roku. Boty nie będą już tylko odpowiadały za proste zapytania, ale obejmą także bardziej zaawansowane porady finansowe, wykrywanie podejrzanych działań, a nawet pomoc klientom w procesie rejestracji. Tego typu rozwiązania technologiczne nie tylko pomogą zapewnić scentralizowane zarządzanie finansami, ale także poprawią sposób, w jaki klienci komunikują się ze swoimi bankami.
Bitcoin i dane biometryczne w służbie bezpieczeństwa
Ponieważ bankowość zawsze stanowiła jeden z najbardziej atrakcyjnych kąsków dla cyberprzestępców, rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa muszą zawsze być o krok naprzód. Wkrótce banki będą korzystać z coraz większej liczby płatności kryptowalutowych, aby zapewnić bezpieczniejsze, tańsze i szybsze przelewy. Niektóre z nich już tworzą systemy blockchain z cyfrowymi walutami dla swoich klientów, np. bitcoin, który stanowi bezpieczny i weryfikowalny sposób śledzenia transakcji. Płatności i wymiana walut staną się przejrzyste, a dane klientów będą chronione w zdecentralizowanej bazie danych, w której przechowuje się wszystkie informacje o płatnościach i o profilach klientów.
Rok 2020 to minie tylko pod znakiem bitcoin – coraz większą popularnością cieszyć się będzie również zaawansowane uwierzytelnianie biometryczne na urządzeniach mobilnych. Identyfikacja odcisków palców lub rozpoznawanie twarzy już stanowią szczególne środki ostrożności w wielu aplikacjach bankowych. Przewiduje się, że w przyszłości całkowicie zastąpią one tradycyjne hasła.
Jako dodatkową warstwę uwierzytelniania klientów banki wprowadzą także polecenia głosowe. Ta funkcja będzie również używana do tworzenia zapytań o transakcje, przesyłania pieniędzy lub zgłaszania skradzionych kart.
Dane na wagę złota
Wkrótce możemy spodziewać się jeszcze większego zainteresowania big data, nie tylko w kontekście identyfikacji zagrożeń bezpieczeństwa. Wartość rynku dużych zbiorów danych w 2019 roku wyniosła 29,87 mld USD, a do 2025 roku ma się podwoić. W związku z faktem, że organizacje oparte na danych mają 23 razy większe szanse na pozyskanie klientów niż ich konkurencja, żadna firma nie może lekceważyć znaczenia tego trendu. Banki wykorzystają dane do zrozumienia potrzeb i preferencji swoich klientów, tworząc w ten sposób prawdziwą wartość w zakresie nowych doświadczeń, szybszych decyzji biznesowych lub usług w czasie rzeczywistym. Na podstawie danych banki pomogą swoim klientom w zarządzaniu ich nawykami dotyczącymi kontroli finansów. Więcej danych wpłynie również na wygląd produktów, przy współpracy z zewnętrznymi dostawcami, takimi jak firmy fintech i start-upy.
Analiza danych również stymuluje wzrost i nowe modele biznesowe. Banki będą mogły czerpać dochody dzięki danym, na przykład poprzez dzielenie się możliwościami analizy klientów z nowymi partnerami ekosystemu. Wysokich lotów analityka będzie musiała iść w parze z budowaniem zaufania i dostarczaniem odpowiednich usług dla klientów.
Banki przyszłości. Czego oczekiwać?
Rozwój technologiczny w ostatniej dekadzie zmienił sposób, w jaki konsumujemy i jak działamy w kontekście finansów. Za dziesięć lat karty i aplikacje mogą zostać zastąpione bardziej zaawansowanymi metodami płatności, np. tymi wykorzystującymi dane biometryczne. To będzie prowadziło do jeszcze wyższej personalizacji i satysfakcji po stronie klienta. Era, w której banki były wszystkim dla wszystkich, już dawno minęła. Ekosystem sterowany danymi będzie rządził przyszłością finansową. Poleganie na cennych informacjach stanie się punktem wyjścia do umożliwienia procesu zmian w bankowości.
Jakie są Wasze przemyślenia na temat przyszłości technologii bankowych? Będę wdzięczny za komentarze! Jeśli potrzebujecie więcej informacji o tym, jak wykorzystać dane w bankowości, zapraszam do kontaktu.