Jak AI korzysta z danych w chaosie: przykłady i lekcje z wojennej Ukrainy
Wojna w Ukrainie toczy się też na cyfrowym froncie. W jego cieniu kraj uczy się szybko i sprawnie korzystać z ogromnych zasobów danych na potrzeby cywilne. Rozwiązania wspomagane AI pokazują, co potrafią w najbardziej wymagających okolicznościach. Ich możliwości ułatwiają życie zmęczonym wojną obywatelom. Biznes wyciąga wnioski.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak firmy technologiczne ruszyły ze wsparciem dla Ukrainy,
- że dane to kluczowy zasób w zarządzaniu kryzysowym,
- jak rozwiązania AI spinają duże wolumeny danych,
- jakie lekcje o zarządzaniu danymi stały się udziałem biznesu z Ukrainy,
- jak przygotować systemy, aby maksymalnie skorzystać z potencjału AI.
Wojna jest katalizatorem innowacji. Lista zaawansowanych technologii, które zmieniły sposób prowadzenia wojen i wpłynęły na życie codzienne, jest długa. Najbardziej znane to GPS, Internet, kuchenki mikrofalowe czy kompozyty. Militarna rywalizacja napędza innowacje, które stają się nieodłącznym elementem ewolucji społeczeństwa i technologii. Nie inaczej jest w trakcie wojny na Ukrainie.
Fintechy ruszają na pomoc
Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow wspomina w wywiadach, jak prosił Europę o wsparcie zaraz po rosyjskiej inwazji. Kijów potrzebował wtedy wszelkiej możliwej pomocy. Urzędnicy szybko zdali sobie sprawę, że mają szansę na rozwój własnego sektora technologicznego. Trzydziestotrzyletni Fedorow i jego ekipa zaczęli szerzyć ideę, że ukraińskie pola bitew to laboratoria najnowszych technologii wojskowych. „Chcemy, aby Ukraina stała się światowym laboratorium badawczo-rozwojowym” – przekonywał Fedorow.
I odnieśli sukces. Wiele ukraińskich urzędów, w tym ministerstwa obrony, gospodarki i edukacji, korzysta na przykład z produktów Palantir. Ta firma technologiczna wspiera ukraińskie działania wojenne w zakresie analizy dużych wolumenów danych. Giganci – jak Microsoft, Amazon, Google i Starlink – wspierają migracje krytycznych danych rządowych do chmury i utrzymują łączność na terenie kraju. Mniejsze amerykańskie i europejskie firmy również zawitały na stałe do Kijowa.
Dane (znowu) w centrum uwagi
„Wszyscy mają dostęp do tych samych silników AI. Różnica tkwi w jakości danych, którymi je zasilamy” – podsumowuje Cameron Chell, prezes Draganfly, lidera w branży profesjonalnych dronów. Dane są fundamentalnym aktywem administracji rządowej i lokalnej. Tylko na podstawie danych politycy i samorządowcy mogą podejmować trafne decyzje oraz działać na rzecz potrzeb obywateli.
Ukraińska administracja planuje i wdraża działania oraz usługi publiczne – na podstawie danych. Urzędnicy dysponują ogromnymi ilościami danych, ale mają problem z ich łączeniem i spójnością. Dane są w różnych źródłach, często wzajemnie niepowiązanych. Aby wykorzystać pełny potencjał danych, administracja publiczna musi dysponować technologią i procesami, które umożliwią łączenie, analizowanie i wykorzystywanie rozproszonych danych. Podobnie jest w biznesie, który również boryka się z problemem silosów w danych. Opisaliśmy to w naszym artykule o tym, jak automatycznie pozyskiwać dane z wielu źródeł.
W morzu danych najlepiej pływa AI
Rozwiązaniem okazały się zagraniczne technologie informatyczne i innowacyjne metody. Znajdują coraz szersze zastosowanie w obszarach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Oto przykłady wykorzystania narzędzi opartych na AI w działaniach na rzecz ochrony ludności, odbudowy infrastruktury oraz w zarządzaniu kryzysowym.
1. Ministerstwo Edukacji
Pulpity nawigacyjne z mapami satelitarnymi. Pokazują szkoły, w których trwa alarm przeciwlotniczy lub przerwa w dostawie prądu, stan okolicznych dróg i szacunkowy czas potrzebny uczniom na dotarcie do schronu z Wi-Fi. Oprogramowanie firmy Palantir pomaga ministerstwu utrzymać pracę placówek, optymalnie rozdysponować laptopy i zapewnić łączność w strefach konfliktu.
2. Ministerstwo Gospodarki
Wspólnie z firmą Palantir opracowuje modele rozminowywania terenów. Tak aby osiągnąć najlepsze rezultaty przy optymalnym wykorzystaniu zasobów. Oprogramowanie oparte na AI opracowuje plan rozminowania 80% gruntów i ich przywrócenia do użytku gospodarczego w ciągu 10 lat.
3. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
Firma Clearview udostępniła swoje oprogramowanie 1500 urzędnikom w 18 ukraińskich agencjach. Narzędzie pomagało identyfikować ponad 230 000 rosyjskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w inwazji wojskowej. Umożliwiło powiązanie ich z dowodami gromadzonymi w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych.
4. Firma BRINC
Zaprojektowała drony „Lemur”, które amerykańska policja wykorzystuje w sytuacji ataków „aktywnego strzelca”. W Ukrainie służą do poszukiwania ocalałych po atakach rakietowych.
Ukraińskie lekcje z zarządzania danymi
Co jest ważne, gdy integrujesz bazy danych z narzędziami AI? Przykłady ukraińskie dają do myślenia. Proces należy zacząć od ustalenia celu biznesowego. Firma definiuje, co chce osiągnąć dzięki wykorzystaniu AI do wspomagania zarządzania danymi. Dopiero wtedy można dobrać narzędzia i algorytmy AI, które najlepiej dopasują się do charakteru danych oraz specyfiki działalności.
Kolejny krok to zadbanie o jakościowe dane, na których mają pracować systemy wspomagane AI. Czyste, spójne i dokładne dane są fundamentem skutecznych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Należy ustalić wszystkie źródła danych oraz określić parametry jakościowe danych. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule o higienie danych.
Automatyczne gromadzenie danych i zarządzanie nimi – zadanie dla ekspertów
Zarządzanie dużymi zbiorami danych i wdrożenia AI często wymagają zaawansowanej wiedzy i doświadczenia analitycznego. Warto skorzystać z pomocy ekspertów, bo oprócz wiedzy oferują też świeże spojrzenie i podejście do wyzwań Twojej firmy.
Jeśli chcesz wycisnąć jeszcze więcej ze swoich danych lub wdrożyć automatyzację w pobieraniu danych i zarządzaniu nimi, zapraszamy do kontaktu. Ustalimy, jak możemy Ci pomóc.