CCA Europe.pl na Boiling Frogs 2020
Najlepsze praktyki i inspiracje zebrane podczas czołowej konferencji społeczności IT we Wrocławiu pozwolą programistom CCA Europe.pl sprawniej projektować rozwiązania, gotowe do zastosowania w Data Driven Banking.
W sobotę 7 marca wrocławskie środowisko specjalistów pracujących w branży IT spotkało się już po raz piąty na dorocznej konferencji Boiling Frogs. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń związanych z wykorzystywaniem różnych narzędzi i paradygmatów oraz wzajemna inspiracja do poszukiwania nowych sposobów na rozwiązywanie problemów w codziennej pracy. Tegoroczna edycja poświęcona była trendom technologicznym w dziedzinie szeroko pojętej architektury.
Przypadki, doświadczenia i wnioski
Zaletą wydarzeń takich jak Boiling Frog jest możliwość podpatrzenia doświadczonych koleżanek i kolegów z branży, zarówno tych pracujących w software house’ach, jak i korporacjach. Umożliwia to szeroki przegląd trendów, stosowanych rozwiązań, ich wad i zalet. Co zainteresowało reprezentantów CCA Europe.pl?
– Tematy związane z Domain Driven Design, np. koncepcja modelu n-warstwowego czy DDD w systemach rozproszonych, a także zagadnienia związane z architekturą aplikacji, np. modularny monolit. W ciekawy sposób przedstawiono również zagadnienia, na które warto zwrócić uwagę podczas projektowania oraz przeprowadzania testów wydajnościowych – wymienia Jakub Kaczorowski, lider zespołu Front-End.
– Szczególnie zaciekawiły nas tematy związane z ideą mikrofrontendów, które stanowią zupełnie nowe podejście do projektowania i pracy przy aplikacjach frontendowych, na wzór tego, co dokonało się po stronie backendu, czyli architektury mikroserwisów. Z kolei z innych prelekcji można było wywnioskować, że architekturę mikroserwisów należy wprowadzać z rozwagą i po rzeczowej analizie, a nie tylko dlatego, że jest ona modna – dodaje starszy programista Patryk Smoliga.
Jak podkreślają reprezentanci CCA Europe.pl: – Konferencja była prowadzona przez bardzo doświadczonych prelegentów i została okraszona dużą liczbą przykładów ze zrealizowanych projektów wraz z podaniem problemów, jakie napotkali, oraz rozwiązań, jakie zastosowali.
Prosty język w IT
Na Boiling Frogs 2020 nie zabrakło również tematów „miękkich”, dotyczących np. pracy zdalnej dla zagranicznych firm czy zwrócenia uwagi na hermetyczny język programistów, który może stanowić barierę komunikacyjną pomiędzy różnymi grupami projektowymi. Piotr Przybył, Remote Freelance Developer, mówił o hermetycznym języku środowiska IT.
– Owa hermetyczność wynika moim zdaniem trochę z mody i ogólnie postępującej „korpomowy”, a trochę z niewiedzy lub lenistwa. Czasem może też z jakiegoś wstydu, że „niestandardowy nagłówek żądania” nie brzmi tak profesjonalnie, jak „customowy header na requeście”. Być może nawet w grę wchodzi chęć izolacji lub nawet nadęcia: kiedyś arystokraci rozmawiali między sobą po francusku, żeby pospólstwo nie rozumiało, o co chodzi. Dzisiejsza „arystokracja IT” ma wysokie mniemanie o sobie i coraz bardziej hermetyzuje swoje specyficzne narzecze – tłumaczy Piotr Przybył, wskazując, że w plemieniu gwara nie jest zła, ale trzeba też umieć rozmawiać z innymi.
Dla osób, które potrzebują przewodnika po języku w IT, Piotr poleca słownik „Polski w IT”.
Know-how dla rozwijanych projektów
Jak zapewniają Jakub i Patryk, zdobytą podczas Boiling Frogs 2020 wiedzę będą wdrażać w projektowanych rozwiązaniach. W niedalekiej przyszłości mają się zajmować rozwojem PAYRES, autorskiego rozwiązania CCA Europe.pl przeznaczonego do zastosowania w Data Driven Banking, a przy projektowaniu rozwiązań zespół będzie korzystać z najnowszych technologii i języków programowania. Wkrótce przed nimi decyzje, które będą miały wpływ na ich pracę przez najbliższe kilka miesięcy.
– Prelekcje wybieraliśmy pod kątem tego, co nam się przyda w obecnej pracy. To, czego się dowiedzieliśmy, będziemy wdrażać w naszych produktach. W jeden dzień nie da się nauczyć technikaliów, ale warto podpatrzeć sposoby rozwiązywania pewnych dylematów, żeby później oszczędzić sobie błędów – podkreślają programiści CCA Europe.pl.