Integracja danych: tradycyjna, chmurowa czy hybrydowa?
Słuszne decyzje biznesowe można podjąć dopiero wtedy, kiedy zbierze się dane w jednym miejscu. Jednak zebranie lawinowo rosnącego wolumenu w jedno, spójne źródło to nie lada wyzwanie. Z pomocą przychodzą różne technologie integracji danych.
Z artykułu dowiesz się:
- jaki jest cel integracji danych,
- jaką wartość biznesową przynosi łączenie danych,
- jakie są główne trendy w integracji danych,
- jaka jest rola analizy biznesowej w integracji danych.
Integracja danych z różnych źródeł, by uzyskać jasny i pełny obraz sytuacji to pierwszy krok do ich przetwarzania i analizy. Współcześnie dane płyną coraz szerszym i bardziej zróżnicowanym strumieniem, więc biznes bacznie obserwuje najlepsze trendy, metody i narzędzia integracji danych. Jednak samo utrzymanie i zintegrowanie zbiorów danych już nie wystarcza. Firmy z każdej branży oczekują możliwości pełnego wykorzystania wszystkich zgromadzonych faktów i liczb, bez względu na źródło.
Według raportu Symantec CloudSOC, przeciętnej wielkości przedsiębiorstwo korzysta zazwyczaj z 928 aplikacji (!), a do tego z kilku autorskich systemów – w których bazach również nie brakuje danych. Nie dziwi więc, że według raportu Grand View Research, Inc. z 2022 roku – rynek integracji danych biznesowych ma osiągnąć wartość 3843,4 mln USD (3312,03 mln EUR) do 2027 roku. Zdaniem autorów raportu w latach 2021-2027 przewidywana roczna stopa zwrotu z inwestycji w okresie jej trwania (CAGR) na rynku integracji danych biznesowych ma wynieść 7,1%.
Jakie korzyści przynosi integracja danych?
Rosnąca nieprzerwanie ilość danych oznacza, że ich integracja jest przedsiębiorstwom niezbędna do funkcjonowania i sprawnego działania. Chodzi przede wszystkim o dostępność danych, których organizacja potrzebuje jako całość, a nie tylko tych, których wymaga konkretna komórka. Jeśli firma dysponuje jedynie rozproszonymi danymi, to pracuje w silosachlub na niekompletnych danych. A to prosta droga do błędnych decyzji i zmarnowanych zasobów.
Integracja danych ułatwia dostęp do danych zbieranych i generowanych z wielu aplikacji. Dane są bardziej widoczne i łatwiej dostępne, co zmniejsza obciążenie pracowników. Dzięki temu mogą się oni skupić się na realizowaniu strategicznych potrzeb analitycznych, a nie na identyfikowaniu źródeł danych i ich ręcznej kompilacji na potrzeby raportowania i analiz. Ważne jest również, aby do integracji danych używać programów i aplikacji, które są dostosowane do naszych potrzeb.
Ogólnie rzecz biorąc, dostęp do zintegrowanych danych to szansa na lepsze planowanie strategiczne, taktyczne i operacyjne. Firmy bez wdrożonej strategii integracji danych – lub ignorujące potrzebę połączenia różnych źródeł danych – dochodzą do ściany: stają się nieefektywne, ponoszą wysokie koszty, a oferowane przez nie usługi przestają być konkurencyjne.
Przeczytaj jak przeprowadziliśmy niestandardową migrację baz danych w firmie produkcyjnej: Niestandardowa migracja baz danych: jak zlikwidowaliśmy wąskie gardło w firmie produkcyjnej? (ccaeurope.pl)
Przyszłość integracji danych: model EAI czy EiPaaS?
Podobnie jak w innych obszarach IT, techniki integracji danych rozwijają się, aby nadążyć za rozwijającymi się potrzebami biznesu. O jakich trendach mówi się w świecie integracji danych? Jakie podejścia warto rozważyć planując integrację danych w najbliższych latach?
Jednym z rozwiązań jest Enterprise Application Integration (EAI). Proces ten łączy szereg aplikacji firmowych w spójną całość. W zamyśle chodzi o to, aby aplikacje wymieniały się danymi i ze sobą współdziałały. Dzięki tak usprawnionej komunikacji organizacje mogą usprawnić pracę i ograniczyć procesy manualne.
Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest wdrożenie biznesowej platformy integracyjnej w chmurze (Enterprise Integration Platform as a Service, EiPaaS). Usługa ta działa jako centralny hub wymiany danych: poszczególne aplikacje i platformy łączą się z nią, aby wymieniać się danymi i udostępniać informacje w czasie rzeczywistym. Model EiPaaS pozwala zaoszczędzić czas i zasoby dzięki automatyzacji procesów, a po skonsolidowane dane są dokładniejsze i bardziej przejrzyste.
Rozwiązanie hybrydowe: dane korporacyjne gotowe na AI
Zupełnie inne podejście reprezentuje hybrydowa platforma integracyjna (Hybrid Integration Platform, HIP). Na czym polega różnica? W modelu tradycyjnym integrowane są po prostu dane z różnych źródeł, a HIP łączy w sobie wiele technik integracji i jest połączeniem systemów fizycznych i chmurowych. Rozwiązanie hybrydowe oferuje również dodatkowe możliwości dla użytkowników, takie jak mapowanie danych, łączność z interfejsami API czy zarządzanie procesami biznesowymi. HIP opracowano z myślą o zwinnych i elastycznych rozwiązań integracyjnych, przeznaczonych dla złożonych i nowoczesnych środowisk IT. Często obejmują zaawansowane funkcjonalności, takie jak uczenie maszynowe (ML) i sztuczna inteligencja (AI).
Już w 2021 roku firma konsultingowa Gartner ogłosiła, że do 2022 roku co najmniej 65% dużych organizacji w ramach cyfrowej transformacji wdroży model HIP. Uznano bowiem, że podejście hybrydowe wspiera działania firmowe na warunkach dopasowanych do konkretnej sytuacji. Oznacza to, że organizacje nie muszą rezygnować z działającego oprogramowania i technologii. To szczególnie ważne, gdy trzeba zachować niektóre systemy ze względów bezpieczeństwa lub wymogów prawnych.
Integracja danych? Tak, ale tylko z pomocą ekspertów
Nowoczesne podejście do integracji danych przynosi szereg korzyści: obniżenie kosztów utrzymania jednego systemu czy sprawniejsze zarządzanie danymi. W CCA zrealizowaliśmy szereg udanych projektów, które nauczyły nas, że podstawowym wyzwaniem w integracji danych jest zadbanie o ich spójność i integralność.
Jeśli chcesz połączyć dane rozproszone w wielu źródłach, wykorzystując aplikacje własne albo rozwiązania chmurowe, możemy Ci pomóc. Możemy także opracować atrakcyjną cenowo strategię integracji danych albo audyt obecnie stosowanej. Zgłoś się do nas, jeśli potrzebujesz fachowego doradztwa w wyborze odpowiedniego rozwiązania do integracji danych. Z przyjemnością omówimy kwestie, z którymi mierzysz się w tym kontekście, aby zobaczyć, co możemy dla Ciebie zrobić.