Nowe możliwości testów w bankowości dzięki autorskiej integracji z Selenium

Połączenie autorskiej aplikacji PATT z Selenium umożliwia obszerne testy procesów bankowych.

Autorskie narzędzie PATT (Profile Automated Testing Tool) łączy w sobie zalety testów manualnych i masowych. Kolejnym ulepszeniem platformy jest integracja PATT z jednym z najpopularniejszych rozwiązań do testowania aplikacji webowych, Selenium.

PATT mówi „sprawdzam”

Platforma PATT jest efektem wieloletniej współpracy ekspertów CCA Europe.pl z instytucjami sektora bankowego. Umożliwia kompleksowe testowanie nie tylko oprogramowania FIS Profile, ale również rozwiązań IT niedostępnych dla klasycznych narzędzi automatyzujących.

W środowisku można przeprowadzać klasyczne testy automatyczne i weryfikować poprawność danych. PATT wspiera testy developerskie i funkcjonalne, może też służyć do integracyjnych, akceptacyjnych itp. Dotychczas PATT umożliwiał wykonywanie trzech typów operacji: SQL – zapytania bezpośrednio do bazy danych, MRPC – zdalne procedury FIS Profile, np. utworzenie nowego klienta, oraz ATM – preparowanie i przetwarzanie komunikatów kartowych w standardzie ISO-8583.

Aplikacja definiuje komendy w języku naturalnym, a intuicyjny interfejs umożliwia korzystanie z systemu w sposób przyjazny dla użytkownika.

Gruntowna analiza procesów bankowych

Prowadzenie testów w systemach niedostępnych z poziomu przeglądarki jest bardzo kosztowne i najczęściej prowadzone manualnie. Automatyzację testów prowadzi się zazwyczaj tylko w krytycznych obszarach.

Wcześniej do testowania aplikacji dla bankowości zespół testerów CCA Europe wykorzystywał PATT oraz Selenium, narzędzie do testowania aplikacji webowych, niezależnie od siebie. Dzięki ich dwustronnej integracji z Selenium funkcjonalności PATT można zastosować do kompleksowego testowania aplikacji w bankowości. Z kolei funkcjonalności Selenium umożliwiają kompleksowe projektowanie testów dla procesów bankowych oraz wnioskowanie na podstawie otrzymanych rezultatów.

– Jeśli bank do tej pory używał jedynie Selenium do automatyzacji, teraz będzie mógł swoje istniejące skrypty testowe uaktualnić – wyjaśnia Jacek Nowak, CEO CCA Europe. – Integracja daje mu dodatkową głębię, której potrzebował. Teraz może zweryfikować nie tylko widzialne efekty testu, ale również jego skutki w systemie centralnym. To daje zupełnie nową jakość, drastycznie zmniejszając ryzyko wystąpienia problemów z testowanym oprogramowaniem.

Integracja tych dwóch wydajnych narzędzi po raz pierwszy umożliwia przeprowadzenie obszernych testów, jednak nie z perspektywy pojedynczej aplikacji, a całego procesu bankowego, który może angażować wiele aplikacji, na zasadzie reakcji łańcuchowej.

 Integracja PATT z Selenium umożliwia nie tylko przyspieszenie pracy testerów, ale także obniżenie kosztów dla firm, a co najważniejsze, z punktu widzenia użytkownika końcowego, szeroką walidację systemu, zapewniającą rzetelne odwzorowanie procesu bankowego – mówi Mateusz Cierpka, Full-Stack Developer w CCA Europe.pl, odpowiedzialny za projekt integracji.

Najlepsze standardy IT teraz dostępne w bankowości

Dzięki integracji z Selenium nowe rozwiązanie ma przyjazny i łatwy w obsłudze interfejs. Można je zastosować do testowania szerokiej gamy funkcjonalności aplikacji bankowych oraz całych procesów, również w innych systemach bankowych niż FIS Profile. 

Aby otrzymać miarodajne rezultaty, należy właściwie zadać parametry testowania.
– Właściwe zaprojektowanie procesu testowania aplikacji bankowej wymaga znajomości rygorów bankowych i obszarów wymagających szczególnej uwagi – mówi Jacek Nowak, CEO CCA Europe. – W zgodzie z podejściem continuous delivery and continuous integration współczesny bank jest twórcą oprogramowania i musi wdrażać najlepsze standardy w branży IT. Jako certyfikowani specjaliści od testów jesteśmy niezależnym partnerem banku gwarantującym niezawodność wytworzonego oprogramowania – podsumowuje CEO CCA Europe.pl.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat kompleksowych projektów testowych i testów regresji dla bankowości, zarówno ręcznych, jak i automatycznych, zapraszamy do kontaktu.